Literatura


Zachęcamy do lektury

 • "Między konfesjonałem a kozetką"
  red. Katarzyna Jabłońska i Cezary Gawryś, wydawnictwo Więź.

  Książka „Między konfesjonałem a kozetką” stanowi zbiór wypowiedzieli znanych terapeutów, duszpasterzy, psychologów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z obszaru pomocy duchowej i psychologicznej. To interesująca i inspirująca lektura  ukazująca, czym jest neutralność światopoglądowa terapeuty i czy w ogóle jest możliwa, jakie korzyści wynikają ze spotkania psychologii z duchowością, kiedy dobrze jest zaproponować komuś terapię, a kiedy odesłać osobę do kapłana. W czterech częściach książki możemy poznać wypowiedzi profesora Bogdana de Barbaro, ks. Krzysztofa Grzywocza, Wojciecha Eichelbergera, o. Jacka Salija, Gustawa Sikory, Leny Wojdan i wielu innych praktyków oraz teoretyków zajmujących się pomocą psychologiczną i duchową. Polecam tę lekturę psychoterapeutom, psychologom oraz kapłanom, jak i osobom korzystającym z pomocy jednych i drugich.
  (oprac. Magdalena Kudełka - Lwowska)
 • "Wieloryb nie może latać" - O sztuce stawania się sobą
  Max Lucado, wydawnictwo W drodze.

  Znakomita lektura dla osób, które zastanawiają się nad swoim kierunkiem życia, poszukują swego powołania życiowego, chcą poznać swoje talenty i optymalne warunki dla swej aktywności. Autor zachęca do refleksji nad tematami „przewodnimi” w naszym życiu, nad naszymi mocnymi stronami, nad działaniami, które przynoszą nam satysfakcję i sukces. Zachęca też do przyjrzenia się okolicznościom, które sprzyjają wydobywaniu z nas tego, co najlepsze. Jedni uwielbiają być zauważani, inni wolą ukryć się w tłumie, niektórzy lepiej pracują w zespole, inni więcej dają z siebie w samotnie podejmowanych inicjatywach. Ważne, by rozpoznać swoje „wyposażenie” i obdarowanie, rozpakować ten plecak talentów, predyspozycji, by mogły jak najlepiej służyć innym, a nam przynosić radość. Książka zawiera też część praktycznych ćwiczeń, stanowiących pomoc w odkryciu swej ścieżki życiowej.
  (oprac. Magdalena Kudełka - Lwowska)
 • "Więź daje siłę"
  Evelin  Kirkilionis, wydawnictwo Mamania

  Autorka książki „Więź daje siłę” przybliża nam świat przeżyć i potrzeb niemowlaka. Ukazuje sposoby budowania udanej więzi rodziców z dzieckiem, znaczenie sygnałów wysyłanych przez dziecko i warunków sprzyjających doświadczeniu bliskości i bezpieczeństwa w pierwszych etapach życia człowieka. Podstawą ufnej więzi z dzieckiem jest wrażliwość rodzicielska, która oznacza między innymi: dostrzeganie chwilowego samopoczucia dziecka w odpowiednim czasie, prawidłowe interpretowanie sygnałów dziecka, spełnianie rzeczywistych potrzeb w sposób adekwatny i dostosowany do wieku, a także właściwą reakcję na sygnały dziecka, by mogło ono uchwycić związek między swoimi działaniami a reakcją rodziców.

  Polecam tę lekturę wszystkim rodzicom oczekującym potomstwa, jak i tym, którzy już opiekują się małymi dziećmi.
   
  (oprac. Magdalena Kudełka - Lwowska)
 • "Księga Rodzicielstwa Bliskości"
  W. Sears, M. Fears
 • "Dziecko z bliska"
  A. Stein
 • "Przerwane oczekiwanie"
  G. Cozza
 • "W głębi kontinuum"
  J. Liedloff